Як обрати вогнегасник для дому

7 июня 2023 - Админ
Як обрати вогнегасник для дому

Обов'язково в кожному домі/офісі/квартирі, окрім аптечки, потрібно мати вогнегасник. Тим більше він необхідний якщо:

  • у вас є газове обладнання: колонка, котел для нагрівання води, плита на кухні.
  • у вас в квартирі є електроприлади
  • у вас є діти

Які вогнегасники бувають? Традиційно виділяють вогнегасники 5-ти основних категорій:

  1. Вуглекислотний Вогнегасник призначений для гасіння рідких і газоподібних речовин, електричних установок в ситуаціях, коли основою процесу горіння є кисень.
  2. Порошковий Вогнегасник, який ефективно допомагає при загорянні твердих і рідких речовин, а також газоподібних речовин і електричних установок. Це ефективний вогнегасник для офісу, для квартири.
  3. Хладоновий вогнегасник
  4. Повітряно-пінний вогнегасник
  5. Аерозольні моделі підходять для автомобілів, але здатні боротися з вогнем на початкових стадіях: наприклад, погасити тліючий чохол сидіння.

Розглянемо більш детально вуглекислотні та порошкові вогнегасники.

Вуглекислотні вогнегасники

Являють собою резервуар, наповнений вуглекислотою, перекладеної в рідкий агрегатний стан під впливом високого тиску. Під час гасіння відбувається хімічна реакція, моментально знижується температура вуглекислоти до -70 градусів і перетворює її в снігоподібну форму. Вуглекислотні вогнегасники використовуються для гасіння легкозаймистих і горючих рідин, електроприладів напругою до 1000 В.
Переваги:
[+] ефективність гасіння;
[+] широко застосовуються в житлових і громадських будівлях;
[+] підходить для гасіння рідких і твердих речовин, що не горять без доступу кисню, а також електроустановок під напругою до 1000 Вольт;
[+] великий запас резервуара;
Недоліки:
[-] не підходить для гасіння металів, що горять без кисню, а також високовольтних електроустановок;
[-] токсичність пари вуглекислоти;
[-] великі габаритні розміри.

Даний тип вогнегасника дозволяє у максимально короткі терміни ліквідувати пожежу, а також запобігти його повторному загорянню за рахунок моментального, сильного охолодження та витіснення кисню із зони горіння. Під час використання розтруб пристрою стає досить холодним, тому рекомендується зберігати поруч із ним спеціальні рукавиці, щоб уникнути обмороження рук у процесі використання. Ще однією вигідною перевагою є досить невелика вартість такого вогнегасника. Після застосування, достатньо лише провітрити квартиру, ніякої додаткової та спеціальної очистки не потрібно. Досить простий у використанні, не обов'язкові спеціальні навички та вміння, що особливо актуально в екстрених ситуаціях. Вуглекислий підходить на ранніх стадіях займання, попереджає повторне горіння і є ідеальним варіантом для гасіння електричних приладів, які не обов'язково при цьому виймати їх розетки. Після його застосування можна зберегти майно, воно не зіпсується.

Порошкові вогнегасники

Компактні моделі, придатні для експлуатації в польових умовах. Являють собою резервуар із спеціальним порошком, поміщений в ємність з робочим газом. Після натискання на ручку відбувається змішування інгредієнтів, а з сопла вогнегасника викидається спеціальна піна, що ізолює вогнище займання від кисню і припиняє тим самим горіння. Ступінь працездатності приладу визначають за стрілкою манометра. Цей вогнегасник має широкий діапазон використання: від –40 до +50 °С.
Переваги:
[+] компактні розміри (найбільш часто застосовуються в автомобілях);
[+] відносно непогана ефективність;
[+] невелика ціна;
[+] невелика вага;
[+] добрий ефект гасіння об’ємних і масштабних осередків пожежі і те, що незахищені поверхні вогнегасників не зазнають корозії.
Недоліки:

[-] під час гасіння пожежі порошок проникає на внутрішні поверхні побутової електротехніки й може призвести до виходу її з ладу.

Основний принцип дії вогнегасника полягає в тому, що під дуже сильним тиском випускається порошок за допомогою пускового механізму, який ізолює горючі речовини від кисню, таким чином ліквідуючи вогнище загоряння. Використання порошкового вогнегасника призводить до утворення токсичної хмари, яка становить серйозну небезпеку для здоров'я людини. Саме тому застосовувати даний тип вогнегасника на гасіння необхідно лише на великих площах та у спеціальному респіраторі, людей із приміщення слід одразу ж евакуювати.

Повітряно-пінні (водні)

Цей тип вогнегасників можна використовувати не тільки у квартирі, але й для гасіння пожеж у заміських будинках. Вибираючи який вогнегасник краще для будинку, важливо звернути увагу на те, які матеріали переважають у приміщенні. Найчастіше, заміські будинки будуються з дерева, а тому найбільш сприятливими варіантами в цьому випадку, буде повітряно-пінний (водний) вогнегасник. 

Переваги:

[+] підходить для будь-якого типу житла;
[+] абсолютно безпечний для здоров'я людей.

Недоліки:

[-] замерзає за низьких температур;
[-] заборонено гасити електричні прилади та техніку;
[-] висока вартість.

Принцип дії лежить в основі змочувача, який утворюється з наповнювача піни та води, тим самим ізолює доступ кисню і заповнює дрібні щілини в деревині, де може відбуватися непомітне тління. дуже висока вартість і після його застосування меблі та речі на які потрапив розчин піноутворювача можна буде викидати.

Регулярність технічного обслуговування і перевірки

Технічне обслуговування, діагностування, ремонт, опосвідчення, перезарядження — це комплекс операцій з перевірки та забезпечення працездатності вогнегасника для застосування за призначенням, транспортування та збереження або прийняття рішення щодо ремонту чи зняття його з експлуатації. Залежно від конструкції, усі вогнегасники потребують регулярного технічного огляду і перевірки. Виконується вона раз у 1-2 роки і свідчить про придатність пристрою до подальшої експлуатації. Після проходження процедури видається спеціальний сертифікат із зазначеними датами пройденої і наступної перевірки. Чи слід щорічно обслуговувати вогнегасник, якщо він протягом нормативного терміну не застосовувався? Залежно від типу вогнегасника. Відповідно до ДСТУ 4297: 2004 «Технічне обслуговування вогнегасників» визначена періодичність технічного обслуговування порошкових вогнегасників один раз на два роки, а вуглекислотних — один раз на три роки. Проте можна сперечатись з цим документом щодо порошкових вогнегасників. Виготовлювач індикаторів до них дає гарантію на індикатор лише на один рік. І буває, що індикатор показує наявність тиску в корпусі вогнегасника (стрілка знаходиться в зеленому секторі), а насправді тиску в корпусі немає через те, що мембрана індикатора вийшла з ладу. Тому рекомендуємо технічне обслуговування порошкових вогнегасників проводити щороку. Технічне обслуговування вуглекислотних вогнегасників проводиться один раз на три роки, якщо немає зовнішніх пошкоджень і маса вогнегасної речовини відрізняється від початкової не більше ніж на 5 %. В іншому випадку до закінчення трьох років вогнегасник необхідно обслуговувати. Звертаємо вашу увагу на те, що зважування вогнегасників необхідно проводити на спеціальних вагах.

Особливості вибору вогнегасника для будинку: джерелами пожежі в домашніх умовах можуть стати загоряння твердих побутових предметів або ж замикання електропроводки, а тому компактного вуглекислотного вогнегасника вистачить цілком. Якщо ж в будинку встановлено велику кількість побутової техніки, чутливою до впливу вуглекислоти, слід віддати перевагу обом вогнегасникам - вуглекислотному та порошковому.

Особливості вибору вогнегасника для дачі. Джерелами пожеж, що виникають в дачних умовах, практично завжди є необережне поводження з вогнем або ж несправність електропроводки, а тому оптимальним вибором стане досить потужний вуглекислотний або повітряно-пінний вогнегасник.

Особливості вибору вогнегасника для автомобіля. З огляду до вимог, що пред'являються до вогнегасників при проходженні технічних оглядів автомобілів зацікавленими спецслужбами, у виборі подібних пристроїв автолюбителі обмежені компактними порошковими моделями. Подібного функціоналу в ряді випадків вистачає, щоб впоратися з джерелом загоряння.

Відповідно до класу пожежної небезпеки, усі вогнегасники поділяються на п'ять умовних груп:
А - пожежі органічних матеріалів (папір, дерево, текстиль);
В - горіння твердих речовин, схильних до оплавлення, а також всіляких рідин;
C - займання газоподібних субстанцій;
D - горіння металевих сплавів;
Е - пожежі в електроустановках;
Ми рекомендуємо вибирати вогнегасники універсальні, які здатні впоратися з комбінованими джерелами загоряння.

Тривалість роботи вогнегасників безпосередньо залежить від ємності застосованого резервуара. Ємності його повинно вистачати на покладені завдання з гасіння пожеж з деяким запасом по ємності на випадок вторинного загоряння.

Характеристики якісного вогнегасника:

  • безпечність застосування пристрою;
  • мінімальна токсична дія компонентів при розпилюванні вогнегасника;
  • можливість експлуатації установок на території будь-якого житлового приміщення;
  • забезпечення необхідної видимості при розпилюванні для безпечної евакуації мешканців.

Правила експлуатації вогнегасників

  • Застосовувати вогнегасники слід згідно з паспортами підприємств-виробників та вказівками про порядок дій на етикетках.
  • Доцільно нагадати, що гасити пожежу за межами приміщень потрібно з навітряного боку. Коли пожежу гасять одночасно кількома вогнегасниками, не можна струмені спрямовувати назустріч один одному. Для гасіння пожеж у музеях, картинних галереях, архівах, обчислювальних центрах, а також для гасіння займання комп’ютерного обладнання, радіоелектронних приладів тощо слід застосовувати вуглекислотні вогнегасники.
  • При застосуванні вуглекислотного або порошкового вогнегасника для гасіння пожежі електрообладнання під напругою до 1000 В слід витримувати безпечну відстань (не менше 1 м) від розпилювальної насадки вогнегасника до струмопровідних частин електрообладнання.
  • При застосуванні порошкових вогнегасників слід пам’ятати про те, що утворюється висока запиленість повітря й це призводить до значного зниження видимості.
  • У повітрі приміщення, особливо невеликого за розмірами, в якому гасять полум’я вуглекислотними вогнегасниками, виникає небезпека зниження концентрації кисню.
  • При використанні пересувних вуглекислотних вогнегасників у повітрі приміщень може утворюватись небезпечна концентрація газів, тому необхідно застосовувати ізолювальні ЗІЗ органів дихання та обмежити до мінімуму кількість персоналу у приміщенні.

Щоб убезпечити себе від пожеж, фахівці рекомендують тримати в будинку відразу кілька вогнегасників у різних кімнатах. 

Автор: Yaroslav  Vus

Джерело: https://www.facebook.com/1487201361554080/posts/2817009435239926

Комментарии (0)

Нет комментариев. Ваш будет первым!

Найти на сайте: параметры поиска